Washing and Caring for Sprouts



Alfalfa Sprouts are expensive to buy.  You can save a lot of money by growing them yourself.  For example, it costs about $3.60 for a 1 cup container of Alfalfa sprouts at the store, or just $0.30 to grow a quart of them yourself.  It is so simple to do that it is virtually fool proof.

I have been teaching classes on how to grow and use sprouts for years.  Sprouts are the most nutritional items you can have as part of your food storage.  They are packed with protein, vitamins, and minerals, and can boost your ability to absorb nutrients from other foods you eat.  For more information on sprouting check out my "Growing and Using Sprouts" class now available in my E-Learning Library!

In the classes I teach, I talk about how to harvest and rinse your sprouts so that they last up to 2 weeks in your fridge.  Here's a little video to illustrate how it is done.


I hope you've found this info helpful! Happy Sprouting!
Mary Ann


Share |


Tags: alfalfa  sprouting  healthy 


Add a Comment


Your Name 

Your Email Address 

Your Web Site (optional) 


Your Comment 

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Load New Code

Please enter the Security Code exactly as shown.
Cookies must be enabled on your web browser.

For all news items click here

Subscribe to Our Newsletter
News Releases
Cooking in Quantity Group Freeze Meals
Making freezer meals in a fun group setting, but can take a lot of time if you let it.  Mary Ann shows you how to organize and structure a freezer meal group that saves time and money for everyone.
Release Date: 1/27/2020

Creamy Broccoli Potato Soup
Bobbie shares a great soup to make on a cold day when you want comfort food but don't want to do a lot of work.  It utilizes the things we pack away in the food storage and freezer as well.
Release Date: 1/27/2020

Tomato Powder Power
You are about to get blown away with Tomato Powder.  Mary Ann gives you some great recipes in her upcoming class.
Release Date: 1/27/2020

Online Classes
A Grocery Store in Your Home, e-learn
A Grocery Store in Your Home, e-learn

Basic principles that help you make smart, economical decisions about food storage.

Clutter Free Living E-Learning Class
Clutter Free Living E-Learning Class

Every house has storage issues regardless of it's size.  Double your storage space with simple principles that will keep your house clutter-free all day, everyday.

It's About Time e-Learning Class
It's About Time e-Learning Class

Life is busy - Learning to manage and prioritize your time is essential to how busy you FEEL.  Learn to make more time for yourself, your family, and everything else!

Upcoming Classes

No events scheduled at this time.

Calendar View

Featured Products
What is an Essential Oil?

Find us on FaceBook

Copyright © 2016 Mary Ann's Cupboards. All Rights Reserved. | Site designed by Market Run Solutions | Powered by WebAdmin 
Privacy Policy | Terms and Conditions | Refund Policy | Shipping